Piyano

Birsen Ulucan

BİYOGRAFİ

Bulgaristan'ın Şumen kentinde doğan Birsen Ulucan, piyano eğitimine 7 yaşında başladı. 1984 yılında Varna Dobri Hristov Müzik Okulu'na, Ekaterina Tszetkova'nın piyano sınıfına kabul edildi. 1982 yılında Ulusal Svetoslav Obretenov Müzik Yarışması'nda ikincilik; 1983'te Bulgaristan'da düzenlenen Ulusal Radyo Yarışması’nda icra dalından birincilik, kompozisyon dalında ikincilik; 1988'de Bulgaristan'da katıldığı Bulgar ve Rus Bestecileri Yorumculuğu  Yarışması'nda ikincilik kazandı. Tüm sanat dallarının bir bütün olduğuna inanan bir ailede yetişen Birsen Ulucan, bu yıllarda bale ve violonsel dersleri aldı. Orkestra ile ilk konserini, 12 yaşında, Mendelssohn'un Re Minör Konçertosu ile Şumen Filarmoni Orkestrası eşliğinde gerçekleştirdi. 1989'da buradan mezun oldu ve aynı yıl ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç etti.

İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda lisans eğitimini Prof. Meral Yapalı ile 1 yılda tamamlayarak, dört yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı.

1992'de İtalya'da düzenlenen Uluslararası R. Lipizer Keman Yarışması'nda, kardeşi Özcan Ulucan ile birlikte "En İyi Beethoven Sonat Yorumu" ödülünü keman-piyano ikilisi olarak paylaştı.

1993 yılında Türk Eğitim Vakfı'ndan aldığı burs ve ayrıca Eczacıbaşı Kültür Sanat Vakfı'ndan kazandığı ek bursla eğitimini Guildhall School of Music'te (Londra), Joan Havill'in sınıfında sürdürdü. 1996'da bu okuldan Lisansüstü 'Solistlik Diploması'nı aldı. Aynı yıl Oxford'da düzenlenen Smith Kline Beecham Müzik Yarışması'nda birincilik ödülünü kazanan sanatçı, bu şehirde konserler verdi. 1997-99 yılları arasında City University of London'dan yüksek lisans diploması ile mezun oldu ve Londra'nın en prestijli konser salonlarından St. John Smith Square'de Lizst Piyano Konçertosu'nu seslendirdi.

Sanatçı, 2000-2004 yılları arasında, Almanya'nın Saarbrücken Müzik Akademisi'nde, dünyaca ünlü kemancı Maxim Vengerov'un sınıfında piyanist olarak görev aldı ve piyano- keman repertuvarının en önemli yapıtlarını inceleme ve çalışma fırsatı buldu.

1989'dan bu yana, Burak Tüzün, İnci Özdil, Erol Erdinç, I. I. Galati, Gürer Aykal gibi orkestra şefleri yönetiminde Türkiye'nin önde gelen orkestraları ile konserler vermiş olan sanatçı, Viyana Oda Orkestrası ve Franz Liszt Oda Orkestrası eşliğinde solist olarak sahne aldı. Ayrıca Salzburg Mozarteum (1996), Uluslararası İstanbul Festivali (1992 ve 1993), Fransa'da Uluslararası Flain Müzik Festivali (1996), Kıbrıs Bellapais Müzik Festivali gibi festivallerde konserler verdi. Sanatçı, Maxim Vengerov, Marta Gulyas, Isabelle van Keulen, Christian Poltera gibi müzisyenlerle konserler vermiştir.

Birsen Ulucan, 2004'ün Eylül-Aralık ayları arasında Miami'de (Florida, ABD) çeşitli oda müziği ve solo resitaller verdi, Miami Üniversitesi'nin Konçerto Yarışması'nı kazanması sonucunda ise Senfoni Orkestrası ile konserler verme hakkını kazandı. Bulgaristan, Türkiye, Almanya, İngiltere, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, İtalya, Fransa, Avusturya, İsrail ve Portekiz'de konserler veren sanatçı solo ve oda müziği konserlerine devam etmektedir.

Birsen Ulucan konserlerinin yanısıra, birikimlerini paylaşma arzusuyla, yetenek sınavına tabi tutmadan 6-14 yaş arası çocuklarla bir piyano sınıfı oluşturmuştur. Bu piyano sınıfıyla "Sıcak Çikolata" adı altında düzenli olarak konserler vermekte ve öğrencilerini uluslararası yarışmalara hazırlayarak, dünya sahnelerine layık genç müzisyenler yetiştirmeyi amaç edinmektedir.

Türkiye ve yurt dışında solist olarak kariyerlerine devam eden Ulucan kardeşlerin, "Bir Ağaç Gibi", "Masallar Rüyalar Fısıltılar", "Saga" adlı CD’leri bulunmakta.

İLGİLİ VİDEOLAR

00:05:38
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Ravel La Minör Piyanolu Üçlü: 4. Final
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan Trio, Pera Palas'ta Ravel'in La Minör Piyanolu Üçlüsü'nü seslendiriyor.
LOCA
00:21:22
KONSER
16 Nisan 2018 Pazartesi
Süreyya Operası, İstanbul
Budapeşte Anima Musicae Oda Orkestrası
Onur Türkmen; İki Keman, Piyano, Yaylılar ve Vurmalılar için Konçerto (Türkiye Prömiyeri)
LOCA
00:07:46
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Haydn Do Majör Piyanolu Üçlü: 1. Allegro
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan trio, Haydn'ın Piyanolu Üçlü Do majör eserini seslendiriyor
LOCA
00:11:01
PERFORMANS SANATLARI
14 Kasım 2017 Salı
Hisar Okulları, İstanbul
Gezegen İçin: Bilim ve Müzik Elele
Uluslararası ClimateKeys etkinliğinin İstanbul ayağında, konuşmacı Ömer Madra ve piyanist Birsen Ulucan doğa için bir araya geliyor.
LOCA
00:38:06
KONSER
8 Şubat 2018 Perşembe
Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi Opera ve Bale Salonu, Eskişehir
Anadolu Senfoni Orkestrası & Birsen Ulucan
Şef Murat Sümer yönetimindeki Anadolu Senfoni Orkestrası, solist Birsen Ulucan’ın piyanosu eşliğinde Beethoven’in 4 numaralı piyano konçertosunu seslendiriyor.
LOCA
01:45:06
KONSER
27 Ocak 2016 Çarşamba
CRR Konser Salonu, İstanbul
Maxim Vengerov, Ulucan Kardeşler ve Dostları
Maxim Vengerov, Ulucan Kardeşler ve Dostları, Brahms'ın Piyano & Klarinet Beşlileri'ni seslendiriyor.
LOCA
00:05:44
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Haydn Do Majör Piyanolu Üçlü: 2. Andante
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan trio, Haydn'ın Do majör Piyanolu Üçlü eserini seslendiriyor.
LOCA
00:07:57
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Ravel La Minör Piyanolu Üçlü'sünden 3. Tres Large
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan Trio, Pera Palas'ta Ravel'in La Minör Piyanolu Üçlü'sünden 3. Tres Large parçasını seslendiriyor.
LOCA
00:04:30
KONSER
27 Ocak 2016 Çarşamba
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Ravel La Minör Piyanolu Üçlü'sünden 2. Assez vif
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan Trio, Pera Palas'ta Ravel'in La Minör Piyanolu Üçlü'sünden 2. Assez vif parçasını seslendiriyor.
LOCA
00:09:31
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Ravel La Minör Piyanolu Üçlü: 1. Modere
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan Trio, Pera Palas'ta Ravel'in La Minör Piyanolu Üçlüsü'nü seslendiriyor.
LOCA
00:05:13
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Haydn Do Majör Piyanolu Üçlü: 3. Finale Presto
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan trio, Haydn'ın Do Majör Piyanolu Üçlü eserini seslendiriyor.
LOCA

E-BÜLTEN

Bültenimize abone olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

Tüm Hakları Saklıdır 2018 ©