Keman, Viyola

Özcan Ulucan

BİYOGRAFİ

Bulgaristan'ın Şumen şehrinde doğan Özcan Ulucan, altı yaşında keman ve solfej dersleri alarak müzik eğitimine başladı. İlk öğretmenleri Zdravka ve Vesselin Spirov ailesi oldu. Daha sonra Varna şehrinde D. Hristov Müzik Lisesi’nde Greta Burova ile çalıştı.

1989 yılında Türk azınlığına uygulanan baskılar sonucu ailesiyle birlikte Türkiye'ye göç eden sanatçı, önce İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı sonra Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’nda öğrenim gördü ve 1993 yılında mezun oldu. Aynı yıl Türk Eğitim Vakfı bursunu kazanarak Londra'ya gitti. Guildhall Müzik Okulu'nda Yfrah Neaman ile iki yıl solistlik eğitimi gördü. 1995 - 1998 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Rus Kemancı Viktor Pikaizen ile çalışarak Yüksek Lisans diploması aldı. Bunu takiben Eczacıbaşı Vakfı'nın burs desteği ile Almanya'ya gitti. Burada 1998-2000 yılları arasında Joshua Epstein ile çalışarak "Konser Diploması" (Konzertreife), 2000-2004 yılları arasında Maxim Vengerov ile keman ve viyola çalışarak "Solistlik Diploması" aldı. Aynı dönemde klarnetçi Eduard Brunner ile Oda Müziği, jazz piyansti Georg Ruby ile jazz doğaçlama çalıştı. Sanatçı bugüne kadar Türkiye, Bulgaristan, İngiltere, Almanya, Avusturya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Fransa, İsviçre, İsrail, ABD, Güney Kore, Kosova, Kıbrıs, Macaristan ve Slovenya'da konserler verdi. Solistliğin yanısıra kız kardeşleri piyanist Birsen Ulucan ve kemancı Aysen Ulucan'la üçlü olarak konserler vermektedir.

Özcan Ulucan 2002 yılından itibaren kemancı Maxim Vengerov ile beraber dünyanın ünlü konser salonları ve festivallerinde (Konzerthaus Berlin, Royal Albert Hall - Londra, Ludwigsburger Schlossfestspiele -Almanya, Wels Festivali - Avusturya, Budapest Spring Festival) konserler verdi. 2004'te efsanevi çellist ve orkestra şefi M. Rostropoviç ve M. Vengerov ile beraber Amsterdam Concertgebouw Salonu’nda solist olarak yer aldı. Aynı dönemde piyanist Fazıl Say ile İstanbul ve İzmit'te resitaller veren sanatçı, 2005 yılında İngiliz Oda Orkestrası ile "The Music Cruise" Akdeniz turnesinde Solo ve Oda müziği konserleri yaptı.

2007'de 35. İstanbul Müzik Festivaline davet edilen sanatçı, Festival Açılış Konseri’nde Ayla Erduran, İdil Biret ve Cihat Aşkın'la beraber solist olarak yer aldı. Aynı festivalin A. Adnan Saygun'u Anma Konserine, Gülsin Onay ile birlikte solist olarak davet edildi ve Adnan Saygun'un Keman Konçertosu’nu yorumladı.

2010 ve 2011 yıllarında Rus Piyanist Evgenia Startseva ve Edinburgh Quartett ile İrlanda ve İngiltere'de konserler veren Özcan Ulucan, 2010 yılında müzisyen dostları Ulrich Mertin, Michael Elison ve Ellen Jewett ile beraber Yeni Müzik Topluluğu Hezarfen Ensemble'ın kurulmasında yer aldı ve bu topluluğu konser faaliyetlerine dahil etti.

2010-2011 yıllarında Franz Liszt Oda Orkestrası, Hezarfen Ensemble, Bursa Senfoni, Antalya Senfoni ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestraları’yla konserlerine devam eden Özcan Ulucan, 2011 yılında gerçekleştirilen 39. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’ne davet edildi ve Isabelle van Keulen, Birsen Ulucan, Alisia Margulis ve Christian Poltera ile "Festival Buluşmaları" çerçevesinde konser verdi.

Özcan Ulucan 2012 Mart ayında, Maxim Vengerov ile yeniden çalmak üzere Budapeşte Bahar Festivali’ne davet edilerek Franz Liszt Oda Orkestrası eşliğinde Bach'ın iki keman konçertosunu ve Mozart'ın Keman ve Viyola için Sinfonia Concertante eserlerini yorumladı. Aynı yıl Solo ve Oda Müziği konserlerini Türkiye, Kosova, Macaristan, Hollanda, Almanya ve İngiltere'de sürdürdü.

Özcan Ulucan, Türkiye'deki tüm Senfoni ve Oda Orkestraları yanısıra, Shumen Filarmoni (Bulgaristan), İngiliz Oda Orkestrası (ECO), Amsterdam Sinfonietta, Viyana Oda Orkestrası (WKO), Kosovo Filarmoni, Brasov Filarmoni, Philharmonia London, Franz Lizst Oda Orkestrası ile de konserler verdi.

Özcan Ulucan, Solistlik ve Oda Müziği kariyerinin yanısıra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Konservatuarı’nda Yardımcı Doçent olarak ders vermektedir. Bunun yanısıra Kapadokya Klasik Keyifler Yaz Müzik Akademisi ve Festivali’nde eğitmen ve icracı olarak yer almaktadır.

Özcan Ulucan, ustası bilinmeyen 18. yüzyıla ait bir kemanla çalmaktadır.

İLGİLİ VİDEOLAR

00:05:38
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Ravel La Minör Piyanolu Üçlü: 4. Final
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan Trio, Pera Palas'ta Ravel'in La Minör Piyanolu Üçlüsü'nü seslendiriyor.
LOCA
00:21:22
KONSER
16 Nisan 2018 Pazartesi
Süreyya Operası, İstanbul
Budapeşte Anima Musicae Oda Orkestrası
Onur Türkmen; İki Keman, Piyano, Yaylılar ve Vurmalılar için Konçerto (Türkiye Prömiyeri)
LOCA
00:07:46
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Haydn Do Majör Piyanolu Üçlü: 1. Allegro
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan trio, Haydn'ın Piyanolu Üçlü Do majör eserini seslendiriyor
LOCA
01:45:06
KONSER
27 Ocak 2016 Çarşamba
CRR Konser Salonu, İstanbul
Maxim Vengerov, Ulucan Kardeşler ve Dostları
Maxim Vengerov, Ulucan Kardeşler ve Dostları, Brahms'ın Piyano & Klarinet Beşlileri'ni seslendiriyor.
LOCA
00:05:44
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Haydn Do Majör Piyanolu Üçlü: 2. Andante
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan trio, Haydn'ın Do majör Piyanolu Üçlü eserini seslendiriyor.
LOCA
00:07:57
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Ravel La Minör Piyanolu Üçlü'sünden 3. Tres Large
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan Trio, Pera Palas'ta Ravel'in La Minör Piyanolu Üçlü'sünden 3. Tres Large parçasını seslendiriyor.
LOCA
00:04:30
KONSER
27 Ocak 2016 Çarşamba
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Ravel La Minör Piyanolu Üçlü'sünden 2. Assez vif
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan Trio, Pera Palas'ta Ravel'in La Minör Piyanolu Üçlü'sünden 2. Assez vif parçasını seslendiriyor.
LOCA
00:09:31
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Ravel La Minör Piyanolu Üçlü: 1. Modere
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan Trio, Pera Palas'ta Ravel'in La Minör Piyanolu Üçlüsü'nü seslendiriyor.
LOCA
00:05:13
KONSER
16 Aralık 2017 Cumartesi
Pera Palace Jumeirah, İstanbul
Haydn Do Majör Piyanolu Üçlü: 3. Finale Presto
Özcan Ulucan, Ozan Tunca ve Birsen Ulucan'dan oluşan trio, Haydn'ın Do Majör Piyanolu Üçlü eserini seslendiriyor.
LOCA

E-BÜLTEN

Bültenimize abone olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

Tüm Hakları Saklıdır 2018 ©