KONSER

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası & Yekwon Sunwoo

46. İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserinde, ödüllü piyanist Yekwon Sunwoo, BİFO eşliğinde Rachmaninov’un 3. Piyano Konçertosu’nu seslendiriyor.

HAKKINDA


46. İstanbul Müzik Festivali, açılış konserini 14 yıldır gelenek halini aldığı üzere yine Sascha Goetzel yönetiminde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve bir yıldız solistle gerçekleştiriyor. Orkestranın İstanbul Müzik Festivali’nde buluştuğu yıldız solist, 2017 XV. Uluslararası Van Cliburn Piyano Yarışması’nın ilk Güney Koreli birincisi Yekwon Sunwoo. 

Piyano repertuarının en güç konçertoları arasında sayılan Rachmaninov’un 3. Piyano Konçertosu’yla Altın Madalya kazanan Yekwon Sunwoo Türkiye’deki ilk konserini festivalde gerçekleştiriyor.

Devamı..

ESER HAKKINDA


Piyano Konçertosu No. 3 Re minör, op. 30

Sergei Rachmaninov

Rachmaninov'un 1909 yılında İvanovka'da bestelediği 3 numaralı Re minör piyano konçertosu, klasik piyano repertuarının teknik açıdan en zor eserleri arasında yer alır.

Eser ilk olarak 28 Kasım 1909 yılında New York Symphony Society orkestrası ve Walter Damrosh yönetiminde, bestecinin solist olarak katıldığı bir konser ile seslendirilmiştir. Ama besteci üzerinde asıl iz bırakan performans, birkaç hafta sonra Gustav Mahler şefliğinde seslendirilmesidir. Besteci tarafından en çok sevdiği konçerto olduğu sıkça dile getirilse de, eser Vladimir Horowitz'in uğraşları sayesinde ancak 1930’lardan sonra popüleritesine kavuşmuştur.

Eser, günümüzde birçok piyanistin saygı duyduğu, hatta çalmaya çekindiği konçertolar arasında yer alır. Eserin adandığı piyanist Josef Hofmann dahi eseri dinleyici önünde seslendirmemiş, eserin kendisi için olmadığını belirtmişti.

Devamı..

PROGRAM


Sergei Rachmaninov

Piyano Konçertosu No. 3 Re minör, op. 30

 

Pyotr Ilyich Tchaikovsky

1812 Uvertürü, Op. 49

 

DETAYLAR


  • Yer: Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, İstanbul
  • Yayın Tarihi: 2 Ocak 2018 Salı
  • Yapım: 2018
  • Süre: 1 sa 30 dk 4 sn

İÇEREN OYNATMA LİSTELERİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-BÜLTEN

Bültenimize abone olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

Tüm Hakları Saklıdır 2018 ©