KONSER

Kapadokya'da Bach: Brandenburg Konçertosu

Kapadokya Müzik Festivali kapsamında, Rebekka Hartmann ve Klasik Keyifler Barok Topluluğu, Bach'ın Brandenburg Konçertosu'nu yorumluyor.

HAKKINDA


Klasik Keyifler, alışılmadık yerlerde konserler organize eder; eski bir yağ değirmeni, oturma odaları, kasaba meydanları, kervansaraylar, hastaneler, Bizans kiliseleri ve manastırları, Osmanlı Medreseleri, sanat galerileri gibi.

Müzisyen ile dinleyici arasındaki sınırları azaltmaya çalışır, ki ikisi de insan. Oda müziğinin tarihini hatırlatan konser mekanlarını resmiyetten uzak tutar, aralarında iletişim kurmalarını sağlar ve modern konser salonlarında yakalanması zor olan bir yakınlık, kişisellik ve insanilik sunar.

Türkiye binlerce yıldan beri uygarlıkların beşiği olmuş bir coğrafya ve bunların izleri iç içe, üst üste, alt alta görülebiliyor. Klasik Keyifler, yerkürenin her tarafından müzisyenleri bu çokkültürlü ve tarihi mekanlarda bir araya getirerek ilham kazanmalarını ve Doğu ve Batı'nın müzik kültürlerini birlikte yorumlamalarını sağlar.

25 Ağustos - 9 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşen 8. Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali de, Kapadokya'nın benzersiz sahnesini klasik müzikseverlere açıyor.

Devamı..

ESER HAKKINDA


J.S.Bach

Brandenburg Konçertoları

Brandenburg Konçertoları, Johann Sebastian Bach'ın 1721 yılında Brandenburg-Schwedt uçbeyi Christian Ludwig'e sunduğu, 6 konçertodan oluşan enstrümantal eserlerine verilen addır. İçlerinden iki tanesinde (3. ve 6.) solo enstrüman kullanılmamış olup, orkestrayı eşit olarak üç gruba bölünür ve biribirinden ayrılan bu üç grup, sürekli basın oluşturdupu temel üzerinde birlikte ve karşılıklı müzik yaparlar. Diğer 3 konçerto ise (2., 4. ve 5.) eski Venedik okulunun Canzona ilkesinden kaynaklanan bu 3. ve 6. konçertolara karşın, Arcangelo Corelli ve George Frideric Handel'den tanıdığımız Concerto Grosso türüne girer. Genellikle üç çalgıdan oluşan solo grubu, asıl orkestra ile müzik yaparlar. Her konçertoda farklı çalgı aletlerinin kullanılmış olması dikkat çekicidir, özellikle 5. Konçertoda Klavsenin solo olarak kullanılması ve diğer iki solo çalgıya göre daha yoğun bir partiye sahip olması nedeni ile bir Klavsen konçertosu olarak da adlandırılır. Daha sonra konçerto geleneğinin demirbaşı olacak "kadans" bölümü, tarihte ilk kez 5. konçertoda yazılmıştır.

Devamı..

PROGRAM


J.S.Bach

Art of the Fugue, BWV 1080

J.S.Bach

Gamba Sonata No:1, BWV 1027

J.S.Bach

Brandenburg Concerto no.6, BWV 1048

J.S.Bach

Suite No. 2 BWV 1067 for flute and strings

DETAYLAR


  • Yer: Güray Müze / Avanos
  • Yayın Tarihi: 3 Eylül 2018 Pazartesi
  • Yapım: 2018
  • Süre: 12 dk 48 sn
Sanatçılar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-BÜLTEN

Bültenimize abone olarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

SOSYAL MEDYA

Tüm Hakları Saklıdır 2018 ©